Nuorten työllistämisen 360° – Mitä jäi käteen?

Soldemin ja Tampereen työllisyyspalveluiden Nuorten työllistämisen 360° -tapahtuma järjestettiin 21.2.2019. Meillä oli aivan mahtava tapahtuma #NT360, kiitos kaikille osallistuneille – te teitte meidän tapahtumamme!

💯 Tapahtuman NPS oli 91.67 (24 vastaajaa).

💐 Erityiskiitos myös upeille puhujille. Tarkoituksena oli saada monipuolinen näkymä nuorten työllisyyteen nyt ja tulevaisuudessa. Kävijäpalautteen perusteella puhujat onnistuivat tässä erinomaisesti. Puheenvuoroissa korostettiin erilaisia näkökulmia liittyen työhön, työelämä- ja työnantajataitoihin. Hienoa, että saatiin myös eriäviä näkemyksiä, koska minkään konsensuksen ylläpitäminen ei vastaisi todellisuutta.

💬 Puheenvuorojen poimintoja:

  • Suurin ikäluokka Tampereella on 24-vuotiaat.

                       Anna-Kaisa Heinämäki (Tampereen kaupungin apulaispormestari).

  • Nuorelle yksikin kohtaaminen on tärkeä ja voi vaikuttaa hänen elämänsä kulkuun merkittävästi.

                         Petri Pekkola (Tampereen kaupungin työllisyyspalvelut)

  • Yritykset yhdessä voivat saada rekrytoinnin onnistumaan.

                         Laura Vainio (Talentchain-rekrytointiverkosto)

  • Jokainen nuori tarvitsee haastattelukokemuksen oppiakseen.

                         Tiia Ojansivu (Tampereen Särkänniemi Oy)

  • Nuoret tarvitsevat palautetta tehdystä työstä.

                         Mari Vuorisalmi (Tampereen tuomiokirkkoseurakunta)

  • Tulevaisuuden työelämätaidot:
  1. Myynti- ja vuorovaikutus.
  2. Liiketalouden ymmärrys.
  3. Kyky yhteistyöhön.
  • Avaimet hyvään työyhteisöön:
  1. Mittaa.
  2. Analysoi.
  3. Toteuta.
  4. Palaa kohtaan 1.

Työelämän odotukset nuorille -paneeli: Johanna Raiskio (Unfair Lean Marketing), Veera Lehtismäki (Soldem), Raija Keuro (Tampereen seudun ammattiopisto Tredu), Saana Tyni (Koti Puhtaaksi Oy) ja Toni Laakso (tradenomiopiskelija TAMKissa)

  •  Työtä ja oppimista tehdään rinnakkain, päällekkäin ja kausittain. Pois laatikkoajattelusta.

Lauri Järvilehto (Filosofian Akatemia Oy)

 

❓ Mikä sinun mielestä oli arvokkain anti tapahtumassa? Mitä olisi voitu tehdä toisin? Mikä mielipide osui naulan kantaan? Osallistu keskusteluun tunnisteilla #NT360 ja #Talentchain.

🎥 Julkaisemme myös myöhemmin maaliskuun aikana tapahtumassa otettuja kuvia!

 

Työllistämisterveisin,

Laura ja koko #NT360-projektiryhmä

❓ P.s. Seuraava Talentchain-tapahtuma järjestetään toukokuun alkupuolella – ja todennäköisesti hieman pienemmässä mittakaavassa. Oletko sinä kiinnostunut järjestämään tilaisuuden? Vinkkaa kiinnostuksestasi projektipäällikkö Lauralle: 040 129 0211 / laura.vainio@talentchain.fi.